Zobraziť fotky
Cena pobytu 449.00

Arménsko - poznávací zájazd

Jerevan, Arménsko
Za poznaním
4 noci

Popis pobytu

Arménsko – krajina na Kaukaze s bohatou históriu, ktorá sa vám zapáči na prvý pohľad. A arménske jedlo a koňak váš „zážitok “ ešte podčiarknu. Arménsko a jeho kultúra sú priam "vytesané" do horskej krajiny. Nájdete tu antický chrám, stredoveké kamenné kostoly či starodávne jaskynné osídlenia, ale aj vysokohorské kláštory a pevnosti.
Poďte s nami objavovať jednu z najstarších kresťanských civilizácii na svete.

Program

1. deň
Odlet na zájazd z Viedne

Prílet do Jerevanu, ubytovanie sa v hoteli.

Jerevan - prehliadka mesta

Jerevan, hlavné mesto Arménska, vznikol ako malá osada na brehu rieky Hrazdan pred viac ako 2800 rokmi. Moderný Jerevan je však viac než len mesto so starobylou kultúrou. Turistom sa predstaví svojou príjemnou atmosférou, chutnou kuchyňou, historickými pamiatkami, ale aj príkladmi modernej architektúry.
Počas exkurzie po centre mesta uvidíme najväčšiu arménsku katedrálu sv. Gregora Osvietiteľa, budovu Opery, Modrú mešitu, park 2800. výročia Jerevanu, terasovitú monumentálnu Kaskádu s vyhliadkami na mesto, pamätník arménskej genocídy a ďalšie pamiatky.

2. deň
Jazero Sevan, kláštor Sevanavank, Dilidžan

Po raňajkách začneme objavovať Arménsko - vyberieme sa na sever krajiny. Tu je modrooká kráska Kaukazu – jazero Sevan. Sotva sa nájde niekto, koho by krása tohto horského jazera nenadchla. Okrem toho sa tu nachádza jeden z najvýznamnejších kláštorov Arménska – Sevanavank s jeho nádhernými výhľadmi na jazero.
Ďalej navštívime Dilidžan, ktorý je pre svoju krásnu prírodu jedným z najvyhľadávanejších miest oddychu miestnych obyvateľov. Pre svoje lesy a hory dostal Dilidžan názov Arménske Švajčiarsko.
Poslednou zastávkou štvrtého dňa budú najvýznamnejšie kláštory stredovekého Arménska – Hagharcin a Gošavank.
Večer návrat do hotela.

3. deň
Kláštory Chor Virap a Noravank a degustácia arménskych vín v dedinke Areni

Dnes budú naše kroky smerovať na juh. Navštívime kláštor Chor Virap, ktorý je hlavným symbolom prijatia a šírenia kresťanstva v Arménsku. Odohrávali sa tu najvýznamnejšie udalosti raných arménskych dejín. Z kláštora sa nám otvára nádherný výhľad na legendárny biblický vrch Ararat.
Neďaleko kláštora Chor Virap, na okraji úzkej kľukatej rokliny, sa nachádza ďalší kláštor Noravank. Súčasťou kláštora, ktorý je obklopený strmými červenými útesmi, je jedinečný dvojposchodový kostol Svätej Matky Božej.
Po kláštoroch je čas vychutnať si dobré arménske víno. Navštívime obec Areni (práve v tejto oblasti rastie lokálna odroda viniča Areni), kde sídli množstvo malých a stredných vinárstiev. V jednom z nich nás čaká komentovaná prehliadka s degustáciou.

4. deň
Antický chrám Garni, kláštor Geghard (UNESCO)

Iba 28 km od Jerevanu v obci Garni sa nachádza antický chrám v iónskom slohu. Je to jediná antická stavba s kolonádou na území Arménska. Chrám v Garni bol postavený pravdepodobne v roku 77 n. l. ako chrám slnečného boha Mihira. Podľa inej hypotézy ale išlo o hrobku a vďaka tejto skutočnosti stavba po prijatí kresťanstva v Arménsku unikla ničeniu pohanských chrámov. Chrám bol zničený počas zemetrasenia v roku 1679, k jeho obnove došlo v rokoch 1969-1975.
Kláštor Geghard sa spomína už vo 4. st., ale jeho hlavná kaplnka bola postavená až v roku 1215. Kláštorný komplex tvoria kaplnky a hrobky, z ktorých je väčšina vytesaná do skaly horského masívu. Názov Geghard v preklade z arménčiny znamená oštep a je pripomienkou toho, že sa tu po stáročia uchovávala kopija, ktorou bol podľa legendy zranený Ježiš Kristus. Kláštor je jednou z arménskych pamiatok zapísaných do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
A večer sa ešte naučíme piecť tradičný arménsky chlieb – lavaš.

5. deň

Odlet domov

Ráno sa odubytujeme z hotela a čaká nás už iba transfer na letisko a odlet do Viedne.

Obtiažnosť

Vhodné pre všetkých.

V cene je zahrnuté

4x ubytovanie (3* hotel) s raňajkami, Pri zájazde v termíne 18.10.-23.10.2022 5x ubytovanie (3*hotel) s raňajkami 
transfery z/na letisko v Jerevane,
transfery počas programu zájazdu,
vstupné do múzeí počas programu,
workshop – pečenie arménskeho chleba
degustáciu vín,
slovenského sprievodcu, ktorý je vám počas celého pobytu k dispozícii,
poistenie CK voči úpadku

Informácie o inštruktoroch

Bez joga inštruktora.

So sprievodcom.

Príplatky k pobytu

Letenka s príručnou batožinou (*orientačná cena - 410 Eur)

nepovinné príplatky:

Príplatok za podpalubnú batožinu do 20 kg (90 Eur)

Príplatok za 1-lôžkovú izbu (80 Eur)

Transfer z Viedne do BA (20 Eur)

Transfer z BA do Viedne (20 Eur)

Degustácia arménskeho koňaku (20 Eur)

komplexné cestovné poistenie

možnosť ubytovania v izbe vyššieho štandardu, resp. v 5* hoteli podľa požiadaviek a aktuálnej ponuky;
všetko, čo nie je zahrnuté v časti „cena zahŕňa“

Storno podmienky

Vlastné podľa CK.

Tipy na aktivity v okolí

Aktivity
  • turistika
  • degustácie
V okolí
  • Jerevan
  • jazero Sevan
  • Areni
Služby
  • ubytovanie
  • sprievodca

Lokalita