Zobraziť fotky
Cena pobytu 1858.00

Porto - vínna cesta pre gurmánov

Porto, Portugalsko
Gastro a víno
4 noci

Popis pobytu

Porto je právom považované za najkrajšie mesto Európy. Región Douro je jedna najmalebnejších a zároveň najdivokejších vinárskych oblastí na svete. V priebehu mnohých rokov sa strmé svahy pri rieke Douro premenili na jedinečné terasovité vinohrady zapísané v UNESCO. Portské - malo by cítiť ako v žalúdku oheň, malo by horieť ako zapálený pušný prach, malo by mať odtieň atramentu, malo by byť sladké ako brazílsky cukor a aromatické ako indické korenie.

Letecky s odletom z Viedne.

Program

1. deň:
Po prílete na letisko Francisco Sá Carneiro v Porte sa privátnym transferom za necelú hodinu presunieme do oblasti historického mesta Amarante, ktoré sa nachádza na známej portugalskej vínnej ceste. "Vinho verde" je celosvetovým unikátom a je aj dôvodom na objavovanie tohto regiónu. Jeho názov možno súvisí s prevládajúcou farbou oblasti, v ktorej sa pestuje - zelená farba viniča je všade kam až oko dovidí. Samotné mesto Amarante je veľmi šarmantné - je tu dychberúci most a v diaľke výhľad na pohorie Serra do Marao. Ubytujeme sa v našom hoteli a poznávanie gurmánskeho a vinárskeho raja začneme degustáciou a skvelou večerou. Prenocujeme v štýlovom hoteli v oblasti mesta Amarante. 

2. deň:
Po výdatných raňajkách sa presunieme do mestečka Pinhao, kde sa nalodíme a vyberieme sa na plavbu po rieke Douro. Plavíme sa na unikátnych lodiach "barcos rabelos", ktoré sa v minulosti používali na prepravu portského do prístavu Vila Nova de Gaia - mesta na druhej strane rieky oproti Portu - aj sem sa neskôr pozrieme. Pre lepšiu manévrovateľnosť mali tieto lode ploché dno a dlhé kormidlo, takže posádka nestratila svoj cenný náklad pri prekonávaní perejí na rieke. Počas plavby si budete mať možnosť vychutnať unikátnu scenériu viníc a vinární. Región Alto Douro Vinhateiro bol v roku 2001 zapísaný do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Plavbu nám spríjemní lahodné portské víno a miestne špeciality na palube lode. Odvážnejší si môžu v rieke Douro aj zaplávať. Po vylodení navštívime vinicu Quinta do Crasto, kde nás čaká portugalský degustačný brunch spolu s prehliadkou vinohradov v spojení s ochutnávkou miestnych delikátnych vín. Po skončení návrat na hotel, a potom váš čas na oddych v hotelovom wellness centre. 

3. deň:
Ráno sa odubytujeme a presunieme sa do Quinta do Seixo, kde absolvujeme unikátny kuchársky kurz klasických portugalských gurmánskych špecialít. Objavíme a pripravíme si jedlo podľa chutných portugalských receptov, ktoré je farebné a zároveň zdravé. Vo svojej podstate ide o kuchyňu Stredomoria, hoci leží oboma nohami na pobreží Atlantického oceánu. Využíva čerstvé suroviny, veľa zeleniny, byliniek, korenín a miluje ryby aj dary mora vo všetkých podobách. Portugalskú kuchyňu ovplyvňovali aj kuchyne Ázie, Afriky či Ameriky kvôli koloniálnym výpadom portugalských lodí, ktoré do Európy prinášali nielen koreniny, ale aj mnohé iné vzácne komodity. Ikonickým jedlom, ktoré stojí za to je aj "caldo verde". Typická polievka plná chutí, ktorú si varia Portugalci v rodinnom kruhu, ale nájdete ju aj v špičkových reštauráciách. K navareným špecialitám si dáme k obedu - ako inak - výborné miestne víno. Sme v oblasti svetoznámej značky Sandman's a o procese dozrievania tohto unikátneho vína sa dozvieme počas prehliadky, ktorá nás čaká popoludní. Následne pokračujeme do mesta Porto, ktoré nás okamžite očarí. Je nádherné cez deň, aj v noci. Ubytujeme sa v našom hoteli a vyrazíme nasať atmosféru tohoto čarovného mesta do večerných ulíc. 

4. deň:
Porto, jedno z najkrajších miest Európy. Má všetko. Má energiu, atmosféru, bohatú históriu, je plné zážitkov a chutí po sladkom portskom víne. V CK Porto milujeme a navštevujeme ho pravidelne, pretože kto sa do neho raz dostane, ten o ňom už bude navždy snívať. Vyberieme sa na nábrežie rieky Douro. Výhľad na ikonický kovový most Luiz I., lodičky plaviace sa po rieke a podniky postavené jeden vedľa druhého. Ako sa dá odolať?

Počuli ste už o francesinhe? Najtypickejší streetfood Porta je zážitkom a perfektne sa k nemu dopĺňa lokálne remeselné pivo. Piť pivo v meste vína nie je hriech. Viete prečo? Lebo portské víno nemá nič spoločné s Portom! V tomto momente však nie sme v Porte ale vo Vila Nova de Gaia, meste na druhom brehu Douro, kde už z diaľky vidno vínne pivnice všetkých svetových značiek ako Sandeman, Graham´s, Taylor´s, Ferreira, Ramos Pinto a ďalšie. Nad vínnymi pivnicami uvidíte hotel v ktorom londýnska Chelsea oslavovala výhru v Champions League! Až po perfektnej prehliadke a najkrajšej vyhliadke na Porto sa presunieme na druhú stranu, späť do Porta.

Posedíte si v kaviarničke, kde písala J.K Rowlingová pasáže z knihy Harry Potter a kameň mudrcov? Dať si v nej kávu je zážitkom, pretože máte pocit, že ste sa ocitli v Paríži pred niekoľkými desiatkami rokov. Odporúčame vám ochutnať tu výborný francúzsky toast. Čo by ste ešte chceli robiť? Odviesť sa lanovkou? Skúsiť adrenalínový výstup na most? Alebo len tak posedávať v uličkách a ochutnávať portugalský život? Každý si tu vyberie!

5. deň:
Krásne doobedie strávime v náručí krásneho Porta. Vychutnáme si raňajky, rannú kávu s lokálnymi koláčikmi a nikam sa neponáhľame. Aby sme Porto pochopili, musíme si ho užívať bez náhlenia. Potulkami po meste pohľadáme tie najkrajšie miesta, ktoré z Porta spravili jedno z najpríťažlivejších miest Európy. Objavujeme Porto. Nad mestom sa vyníma vysoká veža Torre dos Clérigos a práve z nej máte na Porto tú najkrajšiu panorámu. Vyjdeme na pahorok ku Katedrále Sé z 12.storočia, dostane nás unikátna výzdoba kostola Igreja de Sao Francisco a na kostolíku Carmo pohľadáme tie najkrajšie modrobiele "azulejos" a nakoniec nás námestie Avenida dos Aliados vtiahne do svojho života. Poobede sa naša cesta touto časťou Európy končí a odlietame domov. Navnadili sme vás na ďalšie spoznávanie starého kontinentu?

Obtiažnosť

Vhodné pre všetkých. Odporúčame milovníkom vína.

V cene je zahrnuté

- 4 noci ubytovanie v 3* hoteloch v izbách pre 2 osoby,

- 4 x chutné raňajky,

- poznávací program v Porte a Amarante,

- plavbu po rieke Douro,

- 3 degustácie unikátnych portugalských vín,

- privátnu dopravu počas celého pobytu,

- najlepšie poistenie proti insolventnosti,

- sprievodca počas poznávacej časti,

- asistenčné služby

Informácie o inštruktoroch

Bez joga inštruktora. So sprievodcom.

Príplatky k pobytu

cestovné poistenie

- vlastná izba počas zájazdu (+ 195 Eur)

- nepovinný príplatok - letiskový transfer

- vstupné do pamiatok a atrakcií

- vreckové a izbové účty

- batožina do podpalubia

Storno podmienky

Vlastné podľa CK.

Tipy na aktivity v okolí

Aktivity
  • turistika
  • degustácie
  • kurz klasických portugalských gurmánskych špecialít
V okolí
  • Porto
  • vinica Quinta do Crasto
  • rieka Douro
Služby
  • sprievodca
  • ubytovanie

Lokalita