Zobraziť fotky
Cena pobytu 8 128,00

Špicbergy - plavba

Nórsko, Oslo
Poznávacie zájazdy, Plavby
10 nocí

Popis pobytu

Program
1: PRAHA (VIEDEŇ) – OSLO
Odlet do Osla, po prílete transfer do hotela, ubytovanie, voľno.

2: OSLO – LONGYEARBYEN
Odlet na Špicbergy. Ak čas dovolí, prechádzka po meste či návšteva Polárneho múzea. Nocľah v Longyearbyen.

3: KROSSFJORD – NY ALESUND
Plavba smerom k severu pozdĺž pobrežia, zakotvenie v Krossfjord, výlet na člnoch zodiac k topiacemu sa ľadovcu. Možnosť pozorovania polárnych líšok, vtáctva a tuleňov. Popoludní plavba do najsevernejšej osady sveta Ny Alesund, návšteva vtáčích kolónií v blízkosti miesta štartu vzducholode Italia pri pamätnom pokuse o dobytie severného pólu, ktorého sa zúčastnil aj polárnik František Běhounek. V okolí dediny sú sezónne hniezdiská bernikle bielolícej, rybárov dlhochvostých alebo husi krátkozobej.

4: LIEFDEFJORD – ANDOYA – MONACO
Plavba do ústia Liefdefjord a vylodenie v zálive Andoya, prechádzka tundrou s mnohými zástupcami arktickej fauny. Pokračovanie v plavbe fjordom k čelu ľadovca Monaco, obľúbenému miestu výskytu ľadových medveďov a ich koristi - tuleňov.

5: PHIPPSOYA – SEVEN ISLANDS
Na súostroví Seven Islands, 540 km od Severného pólu, dosiahneme najsevernejší bod našej expedície. V oblasti sa vyskytujú ľadové medvede, čajka snežná a čajka ružová, ktoré budeme pozorovať, než obrátime našu cestu na juhozápad.

6: LAAGOYA - SORGJORD
Malý ostrov Laagoya má jedinečnú lagúnu, ktorá poskytuje ideálne letné prostredie pre početnú kolóniu mrožov. Aj vo fjorde Sorg sú mrože častými návštevníkmi. Sú tu hroby veľrybárov zo 17. storočia. Počas výsadku možno narazíte na rodinky Snehule horskej.

7: HINLOPEN – ALKEFJELLET – NORDASTLANDET
Plavba úžinou Hinlopen, kde sa hojne vyskytujú tulene a ľadové medvede. Zastávka v scénickej vtáčej kolónii Alky veľkej Alkefjellet, obklopenej čadičovými stenami a ľadopádmi. Večerné vylodenie v zátoke Augustabukta na ostrove Nordaustlandet, kde možno naraziť na husi krátkozobé ale aj polárne soby.

8: BARENTSOYA – EDGESOYA
V zálive Freemansundet na mieste Sundeset stojí bývalý poľovnícky zrub, ktorý krátko navštívime, než sa vydáme po stopách Bernikly veľkej a sobov. Neskôr sa v zátoke Diskobukt pri ostrove Edgeoya vydáme na člnoch zodiac na pláž, na ktorej sú roztrúsené kmene stromov a veľrybie kosti až zo Sibíri. V okolitých skalách hniezdia alky, čajky trojprsté a čajky šedé. Na úpätí hôr tiež často hliadkujú polárne líšky a ľadové medvede.

9: HORNSUND
Ráno sa prebudíme medzi horami týčiacimi sa v zálive Hornsund na juhu West Spitsbergen - najväčšieho ostrova. Vrcholok Hornsundtind dosahuje 1.431 m a okolité Bautaen dávajú pôvod mena súostroviu Spitsbergen, teda špicaté hory. V blízkom okolí je až 14 ľadovcov a pobrežné vody brázdia tulene.

10: AHLSTRANDHALVOYA – RECHERCHEFJORDEN
Ranný výsadok v ústí fjordu Van Keulenfjorden. Na zamyslenie nad vzťahom k prírode nás môžu inšpirovať hromady kostí bieluhy, ktoré tu zostali po bezmyšlienkovom masakre tohto tvora v 19. storočí. Vo fjorde Recherchefjorden sa vydáme do tundry za sobmi.

11: LONGYEARBYEN – OSLO – PRAHA (VIEDEŇ)
Priplávanie do Longyearbyen, veľmi skorý ranný transfer na letisko, odlet do Prahy (Viedne). Prílet do Prahy (Viedne).

Poznámka: vzhľadom na expedičný charakter cesty je program orientačný a konkrétna trasa, jej časti alebo jej poradie sa môžu meniť na základe aktuálnych poveternostných, ľadových a iných podmienok. Rozhodujúce slovo má vždy kapitán lodi. Ak sa nepodarí súostrovie oboplávať podľa plánu, vydá sa výprava náhradnou trasou do severovýchodných či juhovýchodných oblastí Špicbergov. (Pravdepodobnosť absolvovania trasy podľa plánu: 1. polovica júla 30%, 2. polovica júla 60%, august 90 - 95%).

NA TENTO ZÁJAZD SA NEVZŤAHUJÚ ŽIADNE ZĽAVY !

Zmena programu vyhradená.

Ceny zájazdov sú kalkulované s cenami leteniek v optimálnej knihovacej triede. Príplatky za nadštandardné ubytovanie spracujeme na vyžiadanie. V prípade drahších leteniek bude táto cena zohľadnená v aktuálnej cenovej ponuke.
*cestovné poistenie ECP PLUS zahŕňa krytie liečebných nákladov vo všetkých krajinách (aj 3. stupeň varovania Ministerstva zahraničných vecí SR) aj v prípade ochorenia COVID-19, náklady na ubytovanie v prípade karantény do výšky 50,- EUR/noc, spätnou cestou vyvolané dodatočné cestovné náklady do výšky 1.000,- EUR a preplatenie storno poplatkov bez spoluúčasti.

Cena zahrnuje:
leteckú dopravu (možnosť odlet u z Viedne na vyžiadanie, možný príplatok)
plavbu (9 nocí) podľa programu s plnou penziou
1 x nocľah v Osle v letiskovom hoteli 4* s raňajkami
odborný program na lodi
všetky výsadky a výlety počas plavby (okrem kajakov, kempovania, potápania a pod.)
zapožičanie zateplenej vodotesnej obuvi na výsadky počas expedície
transfery v meste Longyearbyen

Cena nezahrnuje:
letiskové taxy 299 ,- EUR
fakultatívne výlety a aktivity
služby sprievodcu ESO travel
cestovné poistenie ECP PLUS (ponuku poistenia radi pošleme podľa aktuálnej ceny zájazdu)