Zobraziť fotky
Cena pobytu 9 408,00

Ľadovou ríšou Aljašky na vlne luxusu

USA, Washington, Seattle
Poznávacie zájazdy, Plavby
13 nocí

Popis pobytu

Program
1: PRAHA (VIEDEŇ) - SEATTLE
Odlet z Prahy (Viedne) do Seattle, po prílete transfer do hotela v centre mesta. Pokiaľ čas dovolí, vydáme sa do ulíc na prvé zoznámenie sa s mestom.

2: SEATTLE - PREHLIADKA MESTA
Po raňajkách sa vydáme na prehliadku energického mesta, ktoré je domovom výrobného komplexu Beoing, svetovo preslávenej kávy Starbucks a hudobného štýlu grunge. Navštívime Pioneer Square s históriou zlatej horúčky, tržnicu Piki Place Market a prezrieme si extravagantnú budovu Museum of Pop Culture a všetko si následne prezrieme z vtáčej perspektívy vyhliadkového poschodia veže Space Needle.

3: SEATTLE - NALODENIE
Raňajky. Transfer do prístavu a nalodenie na loď Regatta a vyplávanie smer Aljaška. Keď loď vyrazí do vĺn, privanie nám protivietor lákavých diaľok.

4: PLAVBA SMER SEVER
Kým sa chystáme na raňajky, naša loď vytrvalo mieri k vytýčeným métam. Za slnečného dňa môžeme na palube vychutnávať nádheru navôkol na čerstvom vzduchu, alebo si dopriať masáž či chvíľu nad knihou.

5: KETCHIKAN - VÍTA VÁS ALJAŠKA
Najjužnejšie položené mesto Aljašky je s cca 8000 obyvateľmi tiež šieste najväčšie mesto tohto štátu. Potomkovia Tlingitov a kanadského kmeňa Haida sú tu stále hojne zastúpení, hoci začiatok zlatej horúčky na rieke Klondike pre nich znamenal koniec šťastných dní kvôli záujmu dobyvateľov nových svetov. Ich mýty, tradície a spôsob života sa zrkadlí v šikovne vyrezávaných totemoch vystavených v miestnom múzeu, ktoré budete môcť v prípade záujmu navštíviť. Hlavným programom tu však bude výlet za medveďmi grizly, ktorých budeme pozorovať, ako si pochutnávajú na lososoch tiahnucich do svojho rodného rybníčka.

5: FAKULTATÍVNY VÝLET: PO STOPÁCH MEDVĚĎA GRIZLYHO (4,5 H)
Plavba nádherným zálivom Neets Bay k miestu kam medvede často chodia za potravou. Najskôr sa plavíme tichým zálivom. Buďte v strehu! Kedykoľvek sa môže objaviť veľryba, uškatec či orol. Vrcholom však bude krásny pohľad na mohutné medvede grizly. K pozorovateľni sa dostaneme krátkou prechádzkou pralesom. Z bezprostrednej blízkosti, ale v bezpečí otvorenej plošiny, budeme môcť sledovať tieto nádherné mohutné šelmy, ako si pochutnávajú na šťavnatom mäse lososov, ktorí sem nič netušiaci zavítali ku každoročnému treniu.

6: ICY STRAIT POINT / HOONAH
Icy Strait Point, miesto ukryté za jedným z pobrežných ostrovov leží neďaleko osady Hoonah, ktorá je domovom najväčšej komunity dávneho kmeňa Tlingitov, ktorí túto oblasť obývajú už 10 000 rokov a vstupnou bránou do NP Glacier Bay. Ľadovce však necháme ešte chvíľku bez povšimnutia a vyrazíme na veľrybie safari. Hojný výskyt niekoľkých druhov vrátane prefíkaných kosatiek sľubuje nezabudnuteľný zážitok.

6: FAKULTATÍVNY VÝLET: VEĽRYBIE SAFARI (4,5 H)
Aj tentokrát pôjdeme po stopách aljašskej fauny, predovšetkým ju však budeme sledovať na vodnej hladine. Za doprovodu prírodovedca sa na menšej lodi iste šťastie prikloní na našu stranu a privedie k bokom plavidla keporkaky (druh veľrýb). Tí sem v lete plávajú za kŕmením, aby mali dosť síl na dlhú púť za južný polárny kruh, kde sa spravidla pária. Mimo toho tu môžeme natrafiť na tulene a uškatcov a tiež sviňuchy. Na záver sa i dnes vydáme za pozorovaním medveďov s mierne šedivou srsťou, ktorej vďačia za meno.

7: ZÁTOKA ŠTYROCH ĽADOVCOV A HUBBARD GLACIER
Dnes nás čaká na prvý pohľad bežný záliv s tajuplným menom - zátoka Rozčarovania. Presne tento pocit vyvolalo v roku 1972 v členoch španielskej prieskumnej expedície vedenej Alessandrom Malaspina di Mulazzo zistenie, že miesto vytúženej námornej spojnice medzi Pacifikom a Atlantikom hľadí na nepriestupnú hradbu ľadu tvorenú celkom štyrmi ľadovcami na konci zátoky. Keď sa jeden z týchto velikánov hlasitým povzdychnutím posťažuje, ak sa musí kvôli topeniu ako už toľkokrát pred tým rozlúčiť s väčším či menším kusom svojho tela, znie to, akoby pripomínal sklamanie týchto odvážnych námorníkov. Najväčší z nich, majestátny ľadovec Hubbard, tu po tisícky rokov predvádza divadlo nemenné a aj napriek tomu každý deň unikátne: masa ľadu sa pozvoľna zvezie s rachotom do vody a rozkolíše pokojnú hladinu. Keď sa tento ľadovec telí, znamená to pohyb ľadových útvarov, ktoré až hrozivo nápadne pripomínajú niekoľkoposchodové budovy. Než ľad prejde vzdialenosť od začiatku splazu (tvz. kotle) k hladine mora, uplynie neuveriteľných 400 rokov.

8: HAINES - PREKLIATIE ZLATEJ HORÚČKY
Neveľký prístav zažil vzostup a pád niekoľkých priemyslových odvetví, ktoré vytvárali život jeho obyvateľov. Najvýraznejšou érou bolo nekontrolovateľné obdobie zlatej horúčky na yukonskej rieke Klondike v rokoch 1896 až 1899, kedy vtedy ešte malou osadou prúdili doslova davy hľadačov. My sa však vydáme na výpravu po rieke Chilkat za vládcami aljašskej oblohy - orlami bielohlavými - nad panenskou prírodou. V prípade záujmu a dostatku času navštívime tiež Haines Sheldon Museum s expozíciou pohnutej histórie mesta.

8: FAKULTATÍVNY VÝLET: POD KRÍDLAMI ORLOV BIELOHLAVÝCH (3,5 H)
Aljaška, to sú podmanivé dažďové pralesy, tiché fjordy a meandrujúce rieky. Do zákutia jednej z nich sa vydávme hľadať neohrozeného letca a nekompromisného dravca orla bielohlavého. V rozsiahlej rezervácii predstavuje riečny čln jediný spôsob dopravy v tomto panenskom kúte matky Zem. V pobrežných hvozdoch sa hojne vyskytujú tiež medvede a najväčší druh losa - los aljašský. Tvárou v tvár týmto gigantickým párnokopytníkom nestojíme každý deň. Dokonalý zážitok dotvárajú ľadovcové splazy visiace cez hrebne pripomínajúce uličníkov, ktorí vykukujú zo skrýše, šumiace či hrmiace vodopády a v diaľke sa rysujúce horské masívy.

9: JUNEAU - KAM NEVEDÚ CESTY
Hlavné mesto najväčšieho štátu USA, do ktorého nevedie žiadna cesta, bolo založené v roku 1880 a skrýva svoje najväčšie poklady v okolí. Jedným takým klenotom je ľadovec Mendenhall, ktorý si vychutnáme na vlastnú kožu - vypravíme sa totiž helikoptérou priam na jeho povrch. Pokiaľ nám po výlete zostane čas, môžeme ešte skočiť "na jedno" do niektorej z miestnych krčiem.

9: FAKULTATÍVNY VÝLET: PRECHÁDZKA PO ĽADOVCI MENDENHALL (2 H)
Dnes sa vžijeme do kože tých, ktorých sme ešte včera pozorovali závistlivo z povrchu zemského. Z paluby helikoptéry nám skúsený pilot ukáže perspektívu, z ktorej je možné najlepšie vstrebať a uchopiť rozsiahlosť ľadovcových polí. Počas preletu nad mokraďami a korunami stromov sa s nami podelí o najväčšie zaujímavosti a upozorní na ďalšie pozoruhodné útvary. Po chvíli sa začne blížiť snehobiela ľadová rieka. Z jej spočiatku takmer jednoliatej plochy začnú vystupovať pokrútené veže a tmavomodré trhliny. Scenérie doplňuje rozdvojený hrebeň Mendenhall Towers. Po pristaní nás uvíta sprievodca, ktorý nám počas prechádzky vysvetlí životný cyklus ľadovej masy.

10: SITKA - MESTO 49. HVIEZDY
Za čias Ruskej Ameriky tu bolo sídlo pravoslávneho biskupstva, na ktorom slúžil tiež neskorší moskovský metropolita Inokentij, dnes známy ako sv. Inocenc. Svoje výsadné postavenie si mesto udržalo i po prevzatí Aljašky pod krídla USA ako sídlo vládnych úradov. Práve tu, na pahorku Castle Hill bola prvý krát vyvesená vlajka Spojených štátov s pribúdajúcou 49. hviezdou na modrom poli. Nás dnes privíta náruč pralesa. Počas prechádzky budeme obdivovať tichú krásu aljašských pralesov.

10: FAKULTATÍVNY VÝLET: HISTÓRIA SITKY A PRECHÁDZKA PRALESOM (3 H)
Po objavovaní aljašskej krajiny a jej krás nás dnes čaká trocha histórie. Ani príroda však nepríde úplne skrátka. Najskôr sa vydáme do centra liečby a rehabilitácie dravých vtákov. Cieľom tejto stanice je uzdravovanie zranených dravcov a v ideálnom prípade ich návrat do prírody. Následne sa prejdeme najväčším dažďovým pralesom mierneho pásma Tongass National Forrest. Chodník v tejto časti pralesa je lemovaný totemami, ktoré rozprávajú príbehy a tradície pôvodných kultúr. Po návrate do Sitky navštívime najvýraznejšie stopy Ruskej Ameriky, katedrálu sv. Michala a sídelný dom biskupa, kde kedysi žil neskorší moskovský metropolita Innokentij Aljašský. Obrázok nám doplnia staré viktoriánske domy mestečka, kde sa tvorili dejiny. Práve tu prebehla predávacia ceremónia tzv. kúpa Aljašky, ktorá znamenala definitívnu bodku za ruským pôsobením na severoamerickom kontinente.

11: PRINCE RUPERT (KANADA)
Posledná zastávka na pomedzí Aljašky, Prince Rupert, je akosi trudným príkladom osídľovania severozápadného pobrežia. I to však patrí ku koloritu svedčiacemu o často ťažkom údele v tomto kraji. Preto podnikneme ešte jeden dobrodružný výpad mimo civilizáciu a doprajeme si akčnú jazdu rýchločlnom s lahodnou bodkou na záver.

11: FAKULTATÍVNY VÝLET: RÝCHLOČLNOM PO RIEKE EXCHAMSIKS (4,5 H)
s Aljaškou sa rozlúčime trochou adrenalínu. Po prejazde pobrežných hôr sa nalodíme na prúdový čln a budeme sa plaviť proti prúdu rieky Exchamsiks, kde sa často vyskytujú losy, medvede či kamzíky beláky. Prezrieme si kaskádovité vodopády a nakoniec prejdeme lesom impozantných 600 rokov starých smrekov. Výlet zakončíme nad šťavnatou porciou lososa pečeného na otvorenom ohni.

12: INSIDE PASSAGE - SCÉNICKÁ PLAVBA PO POBREŽÍ
Celodenná plavba prielivom Inside Passage a dych berúcou scenériou Britnskej Kolumbie. V hrejivom slnku a s drinkom v ruke nechávame doznieť nezabudnuteľné dojmy z našej úchvatnej cesty na Aljašku. Pohodový deň na lodi je iste dôstojnou rozlúčkou s týmto zapadnutým svetom hlbokých hvozdov, mohutných medveďov grizly a každoročne sa ku svojim koreňom vracajúcich lososov.

13: VICTORIA (KANADA)
Hlavné mesto provincie Britská Kolumbia svoje britské korene nezaprie a my pôjdeme po jej stopách. Najskôr si prezrieme samotné mesto a potom zamierime do prekrásnych kvetinových záhrad Butchart Gardens, z ktorých priamo srší odkaz aristokratického Anglicka.

13: FAKULTATÍVNY VÝLET: VICTORIA A ZÁHRADY LADY BUTCHART (7 H)
Po dni odpočinku si doprajeme príjemný kultúrny šok. Po dňoch v drsnej divočine nás privíta Victoria - útočisko britskej koloniálnej histórie v najzápadnejšom kúte Kanady. Prezrieme si mesto s viktoriánskymi domami, impresívnou budovou parlamentu Britskej Kolumbie alebo dominantu vnútorného prístavu Empress Hotel. Následne zamierime k miestu nesúcemu nenápadný názov Butchart Gardens. Kedysi neistý projekt revitalizácie vyťažených vápencových dolov vyrástol pod vedením cieľavedomej pani Butchart v súbor piatich prekrásnych záhrad, ktoré sú už 120 rokov ikonou mesta. V tejto kulise nie je možné inak ako vychutnať sipravý anglický High Tea. Prehliadku mesta zakončíme návštevou pôsobivého mysu a majáku Fisgard.

14: SEATTLE - VYLODENIE
Po raňajkách a vylodení nasleduje transfer do prístavu a odlet do Prahy (Viedne).

15: PRÍLET DO PRAHY (VIEDNE)
Prílet do Prahy (Viedne).

NA TENTO ZÁJAZD SA NEVZŤAHUJÚ ŽIADNE ZĽAVY.

Poznámka: minimálny počet účastníkov zájazdu - 12 osôb.
Ceny zájazdov sú kalkulované s cenami leteniek v optimálnej knihovacej triede. Príplatky za nadštandardné ubytovanie spracujeme na vyžiadanie. V prípade drahších leteniek bude táto cena zohľadnená v aktuálnej cenovej ponuke.
*cestovné poistenie ECP PLUS zahŕňa krytie liečebných nákladov vo všetkých krajinách (aj 3. stupeň varovania Ministerstva zahraničných vecí SR) aj v prípade ochorenia COVID-19, náklady na ubytovanie v prípade karantény do výšky 50,- EUR/noc, spätnou cestou vyvolané dodatočné cestovné náklady do výšky 1.000,- EUR a preplatenie storno poplatkov bez spoluúčasti.

Cena zahrnuje:
leteckú dopravu Praha - Seattle - Praha s prestupmi (možnosť odletu z Viedne na vyžiadanie, možný príplatok)
2 x ubytovanie v Seattle v hoteli 5* s raňajkami
11 x ubytovanie na lodi Regatta 5* v dvojlôžkovej kajute podľa výberu
plnú penziu na lodi
neobmedzenú konzumáciu nealkoholických nápojov, vody, kávy a čaju (vrátane nealka z minibaru)
podanie žiadostí o vstupné autorizácie do USA a Kanady
služby česky hovoriaceho sprievodcu

Navyše v cene:
neobmedzená konzumácia piva, vína a šampanského/sektu počas obedov a večerí
stravovanie v špeciálnych A la carte reštauráciách
Wi-Fi pripojenie

Cena nezahrnuje:
letiskové taxy 449,- EUR
balíček fakultatívnych výletov podľa programu 1.250,- EUR/osoba
servisný poplatok na lodi vo výške 200,- EUR/osoba
cestovné poistenie ECP PLUS (ponuku poistenia radi pošleme podľa aktuálnej ceny zájazdu)